Добро пожаловать, Гость
Логин: Пароль: Запомнить меня

ТЕМА: Закарпатська область. Part 2

Закарпатська область. Part 2 11 март 2012 11:14 #1138

  • andreyvelosipedist
  • andreyvelosipedist аватар
  • Offline
  • Завсегдатай
  • Сообщений: 284
  • Спасибо получено: 5
  • Репутация: 4
Чинадієве. Замок Сент-Міклош
Селище Чинадієве колись було центром адміністративного округу – Чинадіївської домінії, тут зберігся замок XV століття. Називають його замком Сент-Міклош – за старою назвою Чинадієвого, яку селище мало до 1944 року.
Замок Сент-Міклош – сувора будівля з двома круглими баштами по боках і низкою бійниць під дахом. Збереглися великі підземелля.
Замок побудований у XIV столітті бароном Перені, 1657 року досить сильно пошкодили польські війська графа Любомирського. У 1703 – 1711 рр. уту була резиденція завзятого борця за незалежність Угорщини Ференца ІІ Ракоці. Згодом замок перероблено на палац. Під час фашистської окупації його перетворено на в’язницю.Сьогодні замок орендує та реставрує відомий закарпатський художник Йосип Бартош, який відкрив у ньому культурний центр. У середньовічних стінах проходять художні виставки й концерти камерної музики. В одній із кімнат працює музей кельтських і скіфських знахідок. Художник планує також відкрити зал для шлюбних церемоній.

Чинадієве. Палац Шенборнів
Мисливський палац графів Шенборнів побудовано в дусі романтизму з елементами готики. Його зведеного 1890 року для відпочинку австрійських володарів цих місць, графів Шенборнів. Тепер у будівлі розташований санаторій «Карпати», де лікують від серцево-судинних захворювань. Вхід на територію вільний, тут торгують сувенірами, проводять екскурсії.Між вежами палацу, увінчаними червоними шпилями, виструнчились димарі. Цікава деталь: їхня кількість відповідає кількості тижнів у році – 52, вікон у палаці – 365, входів – 12 (відповідно до кількості днів і місяців у році).
Довкола замку – парк з озером, що обрисами берегів повторював контури Австрійської імперії. У парку ростуть буки, канадські ялини, японські вишні, сосни Веймута, самшит та інші рідкісні породи дерев.
Перед Другою світовою війною в мисливському палаці гостював Герман Герінг – один із ідеологів нацизму. Йому тут так сподобалось, що він навіть намагався купити палац.

Свалява
Головне багатство Свалявського району – термальні і мінеральні води. Околиці багаті на джерела лужно-вуглекислих вод, схожих за складом на «Боржомі». Найвідоміші з них – «Поляна Квасова» й «Поляна Купель». Біля джерел створено санаторії «Поляна», «Сонячне Закарпаття», «Квітка полонини», де лікують хворих мінеральною водою, придатною для ванн і пиття.
Останніми роками свалявські курорти дедалі частіше відвідують любителі гірськолижного спорту. Місцеві санаторії обладнують траси для спусків, установлюють бугельні підйомники.Архітектурний шедевр містечка – Михайлівська церква (1588 рік). Стоїть вона в південній частині міста, на маленькому кладовищі. Незважаючи на поважний вік, храм не втратив чарівності. Поряд із давньою церквою височіє сучасна камінна дзвіниця, побудована 2000 року.

Поляна. Гірськолижний курорт
Невелике село Поляна, що розляглося в долині річки Пиня, з ХІХ століття славиться як бальнеологічний курорт. У місцевих санаторіях успішно лікують захворювання органів травлення, вживаючи для цього мінеральну воду з навколишніх свердловин.
У селі кілька пансіонатів і туристичних готелів, є кав’ярні й ресторани, обладнані гірськолижні спуски на горі Стрижелець, працюють бугельні підйомники й батраки. Діють пункти прокату спорядження. Траси рекомендують для лижників-початківців.

Подобовець
У карпатському селі Подобовець розташований відомий гірськолижний курорт. На горі Великий Верх об лаштовані траси різної складності – як для новачків, так і для досвідчених лижників. Працюють бугельні підйомники, є прокат спорядження, є де оселитись і де поїсти.
Дерев’яна Миколаївська церква (1785 р.) – архітектурна пам’ятка, що знаходиться на невисокому пагорбі на околиці села. Її збудовано в стилі бароко, прикрашено вежею. Поряд із храмом стоїть дзвіниця.
Популярна природна цікавинка за 6 км від Подобовця – водоспад Шипіт. 12-метровий, із кількома порогами, водоспад дуже красивий, особливо навесні, коли в Карпатах тане сніг. Щоб потрапити до водоспаду, треба після в’їзду в село повернути праворуч, у напрямку до місцевої школи, біля самої школи повернути ліворуч, проминути турбазу «Подобовець» і ще пройти близько кілометра.

Пилипець
У Пилипці, як і в інших селах Міжгірщини, зима починається на декілька тижнів раніше, а завершується на якийсь тиждень пізніше, ніж в інших районах Закарпаття. Тому село стало популярним курортом. Траси різного рівня складності обладнані на схилах гір Гемба і Ряпушка.
Улітку в Пилипці теж є що робити: прокладено пішохідні маршрути на гори Стій, Великий Верх, Жид Магура, на хребет Боржава, до водоспаду Шипіт.
2007 року в Пилипці відкрито Музей дерев’яних церков, де представлено макети трьох десятків храмів Міжгірського й Воловецького районів.

Національний природний парк «Синевир»
Унікальне Синевирське озеро ще називають Морським оком Карпат. Воно розташоване на висоті 989 м. над рівнем моря. Уся краса Українських Карпат, здається, сконцентрована в цьому місці.
Площа поверхні озера – близько 7 км2 , максимальна глибина – 22 м, а середня – 8,2 метра. Озеро складається з двох западин – трохи глибшої північної та південної. Вони розділені підводним кряжем заввишки від 1,5 до 11 метрів. Об’єм води в Синевирі – близько 400 тисяч кубічних метрів.
Посеред озера є острівець, до якого за бажанням можна підпливти на дерев’яному плоті.1984 року на березі озера встановлено твори скульпторів Івана Бровді й Михайла Савича – дерев’яні статуї Сині і Вира, героїв поетичної легенди, що оповідає про виникнення озера.
Національний парк «Синевир» створено 1989 року. На його території, крім славетного озера, багато інших природних об’єктів: оліготрофні болота Глуханя й Замшатка, маленьке озеро Озерце, урочища Кантина, Песся, Квасовець.
По заповідних лісах і гірських схилах парку прокладено кілька пішохідних, велосипедних і кінних туристичних маршрутів.
Неподалік озера Синевир, на Чорній ріці, біля загати, створеної у середині ХІХ століття, знаходиться унікальний Музей лісу та сплаву. На його території розміщені колиба, стайня, гужварня (майстерня, де виготовляють канати для зв’язування колод) і жолоби, за допомогою яких спускали схилами гір колоди й різноманітні транспортні засоби. Тут можна дізнатись про побут бокорашів – сплавників лісу (ця небезпечна професія остаточно зникла в 1950-ті роки).

Колочава
У селі Колочава 2007 року розпочато будівництво скансену – музею сільської архітектури просто неба під назвою «Старе село». На його території можна оглянути вже доволі багато експонатів – дерев’яні церкви, хати, господарчі споруди.
Колочаву заплановано зробити музейним центром району. Уже працюють музеї «Чеська школа», «Радянська школа», музей письменника І. Ольбрахта, музей вузькоколійки – залізниці часів Австро-Угорщини. Можна відвідати церкву Святого Духа – історико-архітектурну пам’ятку села. Усі охочі можуть випробувати себе в ролі чабана у відкритів для туристів «Школі вівчарства». Відновлюють в околицях села й майбутній об’єкт військового туризму – угорську оборонну лінію Арпада часів Другої світової війни.
Показово, що всі музеї селяни створювали своїми силами, без залучення бюджетних коштів.

Іршава
Іршава – місто молоде, воно має цей статус із 1980 року. Однак село тут існує давно, воно виникло не пізніше XIV століття. Цікавинка містечка – вузькоколійна залізниця, якій уже понад 100 років. Боржавську вузькоколійку (названа за іменем сусіднього села) відкрито 1908 року, коли Закарпаття ще було під владою Австро-Угорської імперії. На церемонії відкриття був присутній навіть міністр шляхів сполучення Угорського королівства.
Залізницею з Іршави можна доїхати до села Хмільник чи далі, до міста Виноградів.

Довге
Невелике село Довге приваблює архітектурними й історичними пам’ятниками. Траса Іршава – Свалява пролягає просто через головну вулицю села, на ній можна помилуватись чотирма з п’яти сільських храмів.
У центрі Довгого можна оглянути замок магнатів Довгаїв. Одноповерховий палац має вельми непоказний вигляд, вежі невисокі. Однак його огороджено оборонними стінами з баштами та бійницями. Усередині – невеликий парк. Палац прикрашений ризалітом і пілястрами. Нині в замку розміщується санаторій для хворих на туберкульоз.
Администратор запретил публиковать записи.